Muğla ve İzmir orman yangınları devam ediyor

Muğla ve İzmir orman yangınları devam ediyor
İZMİR’in Karabağlar ilçesinde çıkan yangının ardından kentin iki ilçesinde daha ormanlık alanlar alevlere teslim oldu. Urla ilçesinde bulunan Demircili Köyü ve Menderes’in Gümüldür Mahallesi’nin Yarentepe mevkisindeki ormanlık alanlarda yangın çıktı. Pakdemirli Karabağlar yangınına dikkat çekerek "İzmir’de şu an en önemli yangınımız burası" dedi. Bakan yangın güzergahında olduğu için Orhanlı Köyü’nün de boşaltıldığını belirtti. Urla'da Demircili Mahallesi'nin ve Yukarı Orhanlı Köyünün de tahliye edildiği bildirildi. Öte yandan Muğla’nın Milas ilçesi Akgeyik Barajı ile Bodrum Mumcular’da öğle saatlerinden bu yana devam eden orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.18.08.2019 23:31

Milas'ta Akgedik Barajı mevkisinde ormanlık alanda çıkan yangın,  zeytinlik alana sıçradı. Havadan ve karadan müdahale ile zeytinlik bölgesindeki  yangın kontrol altına alındı, ancak ormanlık alanda çalışmalar devam ediyor.

Ormanlık alanda oyma kovan evleri olarak adlandırılan oyma kovanların  konulduğu bazı yapılar yanarak kullanılamaz hale geldi.

Muğla ve İzmir orman yangınları devam ediyor ile ilgili görsel sonucu

Bodrum ilçesinde Mumcular bölgesindeki ormanlık alanda çıkan yangında  da söndürme çalışmaları devam ediyor. Bölgede, ormana yakın bir ev tahliye  edildi.
 
Yangının, rüzgarın etkisiyle yayılma eğilimi gösterdiği ve yakın  yerleşim alanlarının bulunduğu bölgeye doğru hızla ilerlediği bildirildi.
 
Yöre halkı da söndürme çalışmalarına eşlik ediyor.

Muğla ve İzmir orman yangınları devam ediyor ile ilgili görsel sonucu

"100 hektarın çok üzerinde bir alanda etkili"
 
Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli İzmir'deki yangınla ilgili son durumu açıkladı. Pakdemirli yaptığı açıklamada, "En önemli yangın Karabağlar'da. Hava şartları istediğimiz seviyeye gelmedi, rüzgar çok kuvvetli esiyor. 100 hektarın çok üzerinde bir alanda etkili." ifadelerini kullandı. Çıkış sebebi henüz bilinmeyen diyen Pakdemirli, "Bölgenin tahliyesi için çalışıyoruz" dedi.
 
"Rüzgar bizi çok zorluyor"
 
Muğla Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, her iki yangının kontrol altına alınması için ekiplerin yoğun bir  şekilde çalıştığını söyledi.
 
Söz konusu yangınlara 13 helikopter, 50 arazöz, 10 dozer ve çok sayıda  işçi ile ormana havadan ve karadan müdahale edildiğini belirten Demirci, "Milas  ve Bodrum'daki yangınları kontrol altına almak için yoğun çaba harcıyoruz.  Bodrum'da şiddetli rüzgar 50-60 kilometre hızla esiyor, rüzgar bizi çok  zorluyor." diye konuştu.
 
Uçaklar inemedi
 
Yanan alanlardan gökyüzüne siyah dumanlar yükselirken, kırsal Kayabaşı Mahallesi'ndeki yerleşim alanı da dumanla kaplandı. Milas-Bodrum Havalimanı'na, yoğun duman nedeniyle uçakların iniş yapamadığı belirtildi. Uçakların, havada dumanın dağılması için bekletildiği öğrenildi.
 
İki köy tahliye ediliyor
 
Rüzgarın etkisiyle kontrol altına alınmakta zorlanan yangınlar nedeniyle, Karabağlar ilçesine bağlı Kuyucak köyü ve Urla ilçesine bağlı Yukarı Orhanlı köyü tedbir amaçlı boşaltıldı. Öte yandan, Yukarı Orhanlı köyünde yangının birkaç eve sıçradığı bilgisi öğrenildi.

Diğer YURT HABER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.