Yapılan bir hata 21 yıldır yalnız olmasına sebep oldu

Yapılan bir hata 21 yıldır yalnız olmasına sebep oldu
İzmir'de prematüre doğmasının ardından hastanede verilen kanda HIV bulunması nedeniyle AIDS olan kişi yaşadığı zorlukları anlattı.30.11.2017 18:37


İzmir'de prematüre doğmasının ardından  hastanede verilen kanda HIV bulunması nedeniyle AIDS olan Y.O'nun yaşadığı  sıkıntılar, olayın üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen sürüyor.

Torbalı Devlet Hastanesinde 1996'da prematüre olarak doğan, tedavi  için getirildiği İzmir Behçet Uz  Çocuk Hastanesinde Türk Kızılayı Kan  Merkezi'nden alınan HIV'li kanın nakledilmesi sonrası AIDS'e yakalanan Y.O, hukuki  süreçler ve okulunda yaşadığı sıkıntılarla kamuoyunun gündemine geldi.

Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı aleyhine açılan  manevi tazminat davalarını kazanan, ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin  yaşam boyu tedavisinin devlet tarafından karşılanmasına karar verdiği Y.O,  yaşamını ve sorunlarını AA muhabirine anlattı.

Yapılan bir hata 21 yıldır yalnız olmasına sebep oldu ile ilgili görsel sonucu

Üniversiteye hazırlanan Y.O, avukatının bürosunda yaptığı açıklamada,  kötü günler yaşamaya devam ettiğini, ailesine ve kendisine kimsenin yardımda  bulunmadığını, bu durumun canını daha çok acıttığını söyledi.

Kanında taşıdığı HIV'den dolayı yıllarca yalnız kaldığını anlatan Y.O,  "İnsanlar tarafından bilindiğim için baskı gördüğüme inanıyorum. Dışarıya da  çıkamıyorum, herkes benden kaçıyor, dışlıyorlar. İtilip kakılmaktan bıktım. 'Bu  hastalığı kabul ediyorum, hadi arkadaş olalım' diyen hiç olmadı." ifadelerini  kullandı.

"VAKTİMİ BİLGİSAYAR BAŞINDA GEÇİRİYORUM"

Türkiye'de AIDS'in bilinmediğini dile getiren Y.O, sosyal medya  vasıtasıyla birçok ülkeden arkadaş edindiğini, gün içinde vaktinin büyük kısmını  bilgisayarının başında onlarla geçirdiğini kaydetti.

Y.O, ocak ayından bu yana Almanya'da yaşayan bir kız arkadaşının  olduğunu belirtti.

Arkadaşlık teklifinin, AIDS hastası olduğunu bilmesine rağmen bu  kişiden geldiğini ifade eden Y.O, onunla henüz yüz yüze görüşmeseler de çok mutlu  olduklarını söyledi.

Yaşadığı kötü olaylara rağmen hayata bağlılığını hiç kaybetmediğini  anlatan Y.O, "Bana yapılanların davayla hesabı verildi ama içimdeki duygu hala  körelmedi. Yaşadığım sorunlar üzerinden hırsım büyüdü." dedi.

En çok evinin kütüphanesinde mutlu olduğuna işaret eden Y.O, sözlerini  şöyle sürdürdü:

"Okuyorum, yazıyorum, yabancı dille ilgileniyorum. Bunlar hayat  bulduğum şeyler. Yazar olmak istiyorum. İngilizce kitap ve roman okuyunca kendimi  çok mutlu hissediyorum. Doğduğum 1996 yılından bu yana yaşadıklarımı 'Benden  Öyküler' isimli bir kitapta toplamak istiyorum. AIDS'i anlatmak istiyorum."

Tedavisinin Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünde devam  ettiğini bildiren Y.O, ailesinin maddi zorluk yaşadığını belirtti. Y.O, en büyük  isteğinin, asgari ücret alan babasının daha iyi maaşlı bir işte çalışması  olduğunu kaydetti.

"PSİKOLOJİK SORUNLARDAN DOLAYI İŞ GÖREMEZ RAPORU VERİLDİ"

Avukat Mehmet Emin Keleş ise Y.O'nun ailesiyle, olayın yaşandığı  yıldan beri hukuk mücadelesi verdiklerini söyledi. Daha önce açtıkları davaların tamamının manevi tazminatla ilgili  olduğunu dile getiren Keleş, şu ifadeleri kullandı:

"Y.O, 21 yıldır psikolojik travmalar yaşıyor. Son olarak İzmir Katip  Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yaşadığı psikolojik  sorunlardan dolayı yüzde 50 iş göremez raporu verdi. Buna dayalı olarak  önümüzdeki günlerde Türk Kızılayı Derneğine tazminat davası açacağız. Amacımız  onun yaşam boyu alacağı parayla geçimini idame ettirmesi.

Diğer YURT HABER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.