• Ana Sayfa
  • »
  • Prenses Değil Mühendis Olacağız !

Prenses Değil Mühendis Olacağız !


 2018 ODTÜ mezuniyet töreni...

Bir parıltıdır ki önce gözümü aldı; oradan göz kapaklarımın altına usulca sokulup inceden inceden beynime ulaştı ve orada bir ışık yandı.

   Birkaç kız öğrenci ( kızmasınlar bize de biz ona en iyisi "mezun kadın mühendis adayları" diyelim uzun uzadıya :) ) bir pankart açmış süzüle süzüle tören sahasında ilerliyorlar.

   Velhasıl bir okuyalım pankartı değil mi? Şöyle yazıyor yürekleri sevilesi kızlarımız:

                     "PRENSES DEĞİL MÜHENDİS OLACAĞIZ!"

   İyi idrak ediniz dostlar! Onlar inanmışlar ve gün gibi ortada ki üzerlerinde mezuniyet cübbesi olduğu hal ile de bunu başarmışlar.

    "Neredeeeeen nereyee.." dediğinizi duyar gibiyim. Sadece ama sadece kadın olarak dünyada nefes almasından mütevellit o bir çekimlik nefesin dahi haram edildiği,çok görüldüğü;saçı uzadıkça aklı kısalan(!) eline yarım gram hamur yapışınca bir ömür boyunca çıkmayan kadınımız nasıl da kırıyor birer birer o yaftaların bel kemiğini. Hele ki bir de elini beline atıp öyle bir meydan okuyor ki… Cümle aleme inat "ben kadınım!" diyor. Utanmadan,sıkılmadan;elelerini bacaklarının arasına alıp eğilmeden,bükülmeden,kıvrılmadan...

Dimmdikk!...

Tıpkı Sabiha Gökçenler,Fatma Aliyeler,Tayyar Rahimeler;Halide Edip,Refet Angın,Semiha Es,Safiye Ayla,Keriman Halis,Bilge Demirközler ve daha sayfalara sığdıramayacağımız; sanatta,sporda,müzikte,bilimde ve her alanda elini taşın altına koyup gerici zihniyetin karşısına dikilip bizlere ışık tutmuş olan yüce Türk Kadını gibi yıkıyorlar tabuları cesurca.

   Ve o dimdik başlarına pırlantalı prenses tacı takıp  sahte parıltısına karşılık tüm özgürlüklerini bir erkeğin egemenliğinde yatak odası ile mutfak arasına hapsetmek isteyen zihniyete inat;ellerinde tahta saplı bir T cetveli ile dünyalara kafa tutabilecek inanca,özgüvene sahip idi bu küçük hanımlar.

   Tribünün sallandığını hisseder gibi oldum birden. Çünkü 36 numara ayakları ile bastıkları yeri titretiyordu bu Mustafa Kemal`in kızları!..

   Eee hadi bakalım öyleyse...

   Bize de alkışlamak düşer avuçlarımız patlayıncaya dek...

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 135