• Ana Sayfa
  • »
  • Anayasanın yenisini emperyalizm emretti..

Anayasanın yenisini emperyalizm emretti..


TÜRKİYE’DE BUGÜN İLERİ FAŞİZM VAR.. İSLAMİ FAŞİZM VAR..

Anayasa değişikliği de hükümetin bir dayatması olarak gündeme girdi. Gündeme giren bu süreç meşru mu?

Şimdi söylem ‘ Türkiye darbe anayasayla gidemez’ Her türlü toplumsal muhalefeti hapse atan, Hopa’da insanlara saldıran, ölümlere sebebiyet veren bir anlayışın darbelerden  şikayet etmesi, darbeyle mücadele ettiğini söylemesi, demokrasi talep etmesi akla uygun değil tabiî ki. Darbe anayasayla gidemez. 82 Anayasası darbe anayasası değil ki, 119 maddesi değiştirilmiş. O zaman bu söylemde yanlış demektir.

Öyle veya böyle yüzde 92 oyla kabul edilmiş Anayasanın – ki ancak bence  böyle bir oy oranıyla değiştirilebilir- 175. maddesi hukuken yeni bir anayasa yapma şansı vermiyor. İlk dört madde hariç  ve ilk 3 maddenin de içini boşaltmayacak şekilde diğer maddelerini değiştirme şansı veriyor. Buna karşı diyorlar ki: ‘ Darbeanayasasının bu hükmüne neden bağlı olalım?’ Peki o zaman burada büyük bir çelişki yok mu? Egerki bu madde sizi bağlamıyorsa, meşru görmüyorsunuz.

O zaman 10 yıllık iktidarınız da meşru değil.

Buradaki temel düşünce, değiştirilemez maddeleri değiştirmek, yeni sözcüğünün anlamıda bu zaten. Var olan anayasadan çok daha geriye  gidilecek, kahin olmaya gerek yok.

Yine büyük bir çarpıtma, ‘Anayasada hiçbir ideoloji olmasın’ deniliyor. Hukuk metinleri arasında, eşyanın tabiatı gereği en çok ideolojik olması gereken metin anayasadır. Çünkü bir devletin kuruluş bildirgesidir, manifestosudur. Sovyetler Birliği’nin anayasasıyla bu rejimi  değiştirmiş Rusya’nın anayasası aynı olabilir mi?

KISA ANAYASA FELAKET OLUR

Deniyor ki, ‘kısa anayasa olsun’ bu çok vahim bir şeydir. Tam tersi Türkiye gibi demokrasiyi içselleştirememiş ülkelerde  olabildiğince uzun, hak ve özgürlükleri açık bir şekilde güvence altına alan bir anayasa gerekli. Kısa anayasa dediğiniz anda, bir takım hükümlerin yorumlanması gündeme gelir, ardından siyasi iktidar her şeyi istediği gibi yorumlar. Bu da bir felaket olur.

Yeni Anayasa talebi, bana göre Türkiye’nin bir ihtiyacı ve talebi olmaktan ziyade emperyalizmin talebidir. Emperyalizm Ortadoğu’da yeni bir oluşum gerçekleştiriyor. Kimse artık ABD’nin Ortadoğu’ya özgürlük götürmesi palavralarına ve savsatalarına herhalde inanmıyordur. 30 yıldır diktatör olarak görülmeyen Kaddafi, 6 ay içinde nasıl diktatör oldu? Böyle bir oluşum var, bu oluşuma uygun bir Türkiye dizayn edilmek isteniliyor. Bunu yapabilmenin de kilometre taşı anayasa.

Bu talep halkın talebi değil, o yüzden de Cemil Çiçek sitem ediyor. Neden? : Halk ilgi göstermiyor diye tabiki. Halkın böyle bir talebi yok ki.. Anayasa demek, sihirli bir değnek değil, yeni bir anayasa yaptığınızda milli geliriniz artmıyor, haklın cebine daha fazla para girmiyor. Yeni anayasa konuşulurken bu ülkenin değerleri emperyalizme peşkeş çeliliyor. Madenlerden sonra petroller de peşkeş çekiliyor. Ülkemizin geleceği satılıyor şu an..

Her şey birbiriyle bağlantılı. 12 Eylül darbesi neden oldu? 24 Ocak kararlarının hukuki ve anayasal altyapısını oluşturmak için gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda 12 Eylül halen devam etmektedir.

Şimdi emperyalizm Türkiye’ye yeni bir rol biçti.. Bu role uygun olarak önümüze başka bir senaryo koymuş. Maskelemek için de sözde bir barış, kardeşlik, demokrasi deniliyor. Bu anlayıştan kardeşlik falan çıkmaz, barış çıkmaz. Tam aksine Türkiye’yi yeni bir savaş ortamına sürüklüyorlar.

Bu anayasa ile de bunu tescillemek istiyorlar. Yeni anayasa bir emperyalist oyundan ibaret.

Dünde.. bugünde.. yarında..

Emperyalizmle, bu emperyalist oyunlarla mücadeleye devam edeceğiz.

 

Kalın sağlıcakla..

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2488