Ne olacak halkın hali ?


Halk zenginlerin daha zengin olmasından sıkıldı. Halk ekmek bulamazken zenginler her geçen gün servetlerine servet katıyor..

Çözüm için temel amaç başta ekonomi olmak üzere; dinsel, kültürel, toplumsal alanlarda ki her türlü sömürüyü azaltmak olmalı. İnsan hakları, sosyal ve ekonomik haklar, eğitim, sağlık, barınma, insanların doğal ihtiyaçları olarak kabul edilmelidir.

Eğitim, bireylerin en üst düzeyde kendilerini yetiştirebilecekleri, bunu toplumsal yarara dönüştürebilecek şekilde, bilimselliğe öncelik verilerek sağlanmalıdır.

Ülkemizin tarihsel sürecinde en fazla iktidar olan partiler, ülkenin ekonomik kaynaklarını kullanarak sadaka bilinciyle yaşayan bir toplum oluşturdular. Bu siyasilerin milliyetçilik kavramı da en yanlış kullanılan kavramlardan biri oldu.
Milliyetçi olmak için sağcı veya solcu olmaya gerek yoktur.

Vatanını seven herkes milliyetçi olabilecekken bu kavram tehlikeli bir şekilde sağcı partilerle bütünleşmiştir. Türkiye’de ise sol düşünce dendiğinde dinsizlik, din düşmanlığı gibi kavramlar akla gelir olmuştur.

Oysa siyasetle dinin hiçbir ilgisi yoktur ve olmamalıdır.

Siyaset ekonomiyle, cebimize giren parayla ve sosyal yaşamımızla ilgili olmalıdır.

Din ise her bireyin manevi yaşamıdır ve bu yaşamda her birey özgür olmalıdır. Din siyaset üstü ve kişiler üstü bir dünyadır bu dünyada bizi yargılayacak yegane güç vicdanımız olmalıdır.

Hiçbir siyasi sistemi, görüşü, körü körüne kullanmamak gerekir. Her siyasi sistemin ülkesi için faydalı kısımları alıp kullanılmalıdır.

Halkın çıkarını ve ilerlemesini temel almak demek o ülkenin refahı ve huzuru demektir. Siyaset yapmanın amacı kendine ve çevrene çalışıp kalkındırmak değil halkın ekonomik çıkarı ve devletin sağlıklı bir şekilde büyüyerek devam etmesini sağlamaktır.

Yani bu eksenden çıkılırsa ülkenin ilerleme olasılığı tamamen ortadan kalkar. O zaman ise ülkede geriye, aşırı uçlarda sürüklenen bir devlet kalır ki, bu devleti nereye çekerseniz oraya sürükleyebilirsiniz.
Fakir ve geri kalmış bir ülke gelişimini tamamlamadan liberal ekonomiye geçiş yaparsa büyük ekonomi devlerine lokma olur.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2258